Q od slova quantitative. Miners, protože těžíme. Qminers těží data. Naším produktem je software na algoritmické obchodování. Plně autonomně obchoduje na základě matematických modelů a algoritmů po celém světě.
Organicky zvětšujeme velice pestrý tým lidí s tituly z pravděpodobnosti, matematické statistiky, softwarového inženýrství, ekonometrie, fyziky, chemie, strojového učení, kybernetiky či numerické matematiky: samozřejmě hlavně z Prahy, ale i Lausanne, Gentu, Amsterdamu či Washingtonu.
Výsledky tvůrců našeho úspěchu lze najít v impaktovaných vědeckých časopisech, na přednáškách či programátorských soutěžích. Máme analytiky, kteří hlavně zkoumají data a vymýšlejí statistické modely, a programátory, kteří navrhují architekturu, všemu dávají řád a analytické výsledky algoritmizují a implementují. A taky máme lidí, kteří si dávají záležet na tom, aby byli vše naráz.
Obchodování není zero-sum game. Poskytování likvidity, zužování spreadu a ochota vzít na sebe velké riziko jsou službou, díky které se mnohé z našich protistran mohou soustředit na svůj „core business“ a rády nám za tuto naši službu platí (zlomek bid-ask spreadu). Dnes je většina světového obchodování do značné míry automatizována a elektronizována – odtud „algorithmic trading“ – ale principiálně jde v tvorbě trhu o tu samou službu, jakou poskytuje třeba klasický supermarket – usnadnění a zrychlení směny. Neseme i podobná rizika – naše „pomeranče“ se nám mohou zkazit, či můžeme zjistit, že je někdo jiný prodává mnohem levněji. Kvalitní, otevřený a férový trh vnímáme jako naprostý základ pro funkční kapitalismus a tím i euroatlantickou civilizaci.
Práci máme těžkou, zajímavou a velice odměňující. Ale nejsme živi jen prací. Plně si uvědomujeme, že nejsme na světě sami, že každý máme různou míru štěstí a že v každém systému jsou velké neefektivity. Aktivně se zajímáme, co se děje kolem nás, a dlouhodobě dáváme přes deset procent zisku na not-for-profit investice. Vnímáme to jako občanskou povinnost a v rozvinuté společnosti jako samozřejmost.
Spolupráce je pro nás základním kamenem úspěchu uvnitř i vně firmy, a je nám ctí a velkou odpovědností spolupracovat na jedné straně se špičkovou vědou – typicky našimi alma maters – i neziskovým sektorem.
Kde pomáháme
Firemní dobročinnost soustředíme na dva směry pomoci. Podporujeme obecně prospěšné společenské cíle v oblastech ekologie, kultury, lidských práv a sociálních služeb. Druhou oblastí je podpora vzdělávání s ohledem na zlepšování podmínek pro výuku a pozitivní změnu v českém školství pro žáky i pedagogy a na podporu výuky matematiky konkrétně.
Spolupracujeme s neziskovými organizacemi Sue Ryder, Centrem paliativní péče, Českou krajinou, Učitelem naživo, Eduzměnou, Začni učit! a Nevypusť duši.
Pomáháme ale i mimo vytyčený směr. Největšími jednotlivými neziskovými investicemi v naší historii byly mnohamilionové částky na zbraně Ukrajině po propuknutí válečného konfliktu v roce 2022.
Na podzim roku 2023 jsme založili Nadaci Qminers. Kromě podpory stávajících projektů se nadace soustředí na podporu výuky matematiky a přírodních věd. Jsme lidé, kteří na excelentní znalosti matematiky postavili svůj úspěch. Víme, odkud pocházíme, a nedáme na to dopustit. Uvědomujeme si, že bychom bez kvalitního vzdělávání nedokázali sestavit tým výjimečně chytrých lidí a jsme tomu podhoubí navždy zavázaní a vděční.
Všichni máme ve své osobní historii člověka, většinou učitele, který nás inspiroval, podpořil a navedl na správnou cestu. Data však hovoří jasně – již nyní chybí v systému stovky učitelů matematiky, fakulty produkují nedostatečný počet nových absolventů a věkový průměr učitelů matematiky se stále zvyšuje. Skrze cílenou podporu chceme zajistit, aby společnost o takové lidi nepřicházela.
Naším cílem je:
Zvýšit počet učitelů matematiky
Zamezit jejich odchodu ze školství
Snížit věkový průměr vyučujících
Zvýšit prestiž učitelské profese
Právě jsme odstartovali pilotní projekt nadace, který má za cíl podpořit konkrétní finanční částkou vybrané učitele matematiky druhého stupně základních a středních škol v Praze, Ústeckém a Karlovarském kraji. Ve druhé fázi od nového školního roku naškálujeme tuto podporu i v ostatních krajích.
Kvalitní vzdělávání je podmínkou k tomu, abychom mohli sestavit tým výjimečně chytrých lidí. České vysoké školy k tomu naštěstí poskytují ideální prostředí. Proto jsme si vybrali jednotlivé katedry, které podporujeme, a to jak finančně, tak i přednáškami z praxe.
V současné době finančně podporujeme Katedru pravděpodobnosti a matematické statistiky MFF UK, Katedru počítačů FEL ČVUT a organizaci pro výjimečné studenty UPE působící na FEL ČVUT.
Každé 2 roky ve spolupráci s FEL ČVUT spolupořádáme a finančně zaštiťujeme Qminers Quant Hackathon.
Věříme na kvalitu pracovního prostředí. Začali jsme v překrásné a levňoučké kutnohorské komoře s pár laptopy a mobilním modemem, nyní nás lze najít v nejinspirativnějších kancelářích v Praze v památkové chráněné budově, která zažila barok, nádherně ji přestavěl Gočár, potom zkazili komouši a na špičku vrátil Stanislav Fiala. Máme velkou terasu, kde si pěstujeme ovoce a zeleninu, rádi tam jíme, pijeme i diskutujeme – tabule a outdoor zasedačka je součástí.